NLP Eğitim Standartları

NLP CURRICULA

NLP Akreditasyon Kuralları

NLP Organizasyonları

NLP eğitim hizmeti alacağınız uzman veya enstitüler, bağlı bulundukları NLP organizasyonlarının belirlemiş oldukları standartlar doğrultusunda size hizmet vermek zorundadırlar. Güvenilir bir uluslararası kurum ismi veremiyor, kendi adlarına çalışıyor veya bir üniversite ile iş birliği içerisinde eğitim verdiklerini iddia ediyorlarsa, bu eğitimin programının uluslararası sahada bir tanınırlığı veya geçerliliğini kontrol etmeniz gerekebilir.

Eğitiminize başka bir kurum veya ülkede devam etmek istemeniz durumunda, denklik sorunları ile karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle eğitiminizin, tanınan bir NLP organizasyonunun güvencesinde olup olmadığı teyit etmenizde fayda var.

Dünya üzerinde yaklaşık 45 yıldır düzenlenen NLP eğitimlerinden edinilen tecrübeler, uluslararası NLP organizasyonlarını harekete geçirerek, NLP alanında sağlıklı bir gelişime rehberlik edecek olan eğitim standartları tanımlamalarına neden olmuştur. Bu standartlar, NLP alanındaki uzmanlaşma sürecini temelde üç ana basamağa bölmektedir. NLP Practitioner (1.aşama), NLP Master Practitioner (2.aşama) ve NLP Trainer (3.aşama). Her bir eğitim aşaması ise, en az 130 saat süren grup içi öğrenme dinamiklerinin yaşandığı asgari 6 kişilik sınıf içerisinde yüz yüze ve uygulamalı bir eğitim süreci olarak tanımlanıyor. Her bir eğitim süresinin en az 18 güne bölünmesi tavsiye ediliyor. Sitemiz üzerinden detaylarına ulaşabileceğiniz bu eğitim standartları, NLP alanında uzmanlaşmak isteyenlerin eğitimlerinden yüksek düzeyde istifade edebilmeleri için, gerekli koşulları tanımlar.

Katılacağınız eğitimin süresi NLP Curricula da belirtilen sürelerin altında kalıyorsa , uluslararası geçerli bir eğitim programı olduğu iddia edilse de, bunun gerçeği yansıtmıyor olma ihtimali yüksektir ve detayları sorgulanmalıdır. Dünyada tanınan, örneğin IN, DVNLP, EANLP, IANLP, INLPTA gibi birkaç büyük NLP organizasyonunun isimlerine, internet adreslerine ve eğitim standartları hakkına özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm Dünya'da kabul gören yüksek NLP eğitim standartları konusunda fikir vermesi için "International Association of NLP Institutes" - Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği (IN) tarafından kariyer basamakları için tanımlanmış olan standartları (asgari eğitim, tecrübe saatini) aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz. 

Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği (IN)

International Association of NLP Institutes

Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği (IN) dünya genelinde 7500 e yakın üyesi ve 55.000 sertifikalandırılmış uygulayıcısı ile dünyanın en büyük NLP organizasyonlarından biridir.

NLP Academy Turkey enstitüsünün de üyesi olduğu (IN), Dünya üzerinde NLP'nin daha iyi tanınması ve yüksek NLP eğitim ve etik uygulama standartlarına göre, yeni nesil uygulayıcıların yetişebilmesi için faaliyetler yürütüyor...

Yönetim Kurulu:
Prof. Karl Nielsen (Germany)
Prof. Nandana Nielsen (Germany)
Dr. Richard Bolstad (New Zealand)
Nada Kaiser (Croatia)

Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği Adresi:
Winterfeldtstr. 97 10777 Berlin, Germany
Telefon: +49 (30) - 214 78 174

Ülke Başkanları

Ülkelerindeki IN eğitim ve etik standartlarının yürütülmesinden sorumlu başkanlar: IN Presidents

Code of Ethics

IN Etik Bildirisi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız: IN Ethics

NLP Uygulayıcısı Arama

NLP Institutes veri tabanına kayıtlı NLP uygulayıcılarını görüntülemek için: IN Members

NLP Unvanları (Kariyer Sistemi)

Akreditasyon Basamakları

Bu listede her bir unvan için gerekli olan asgari eğitim günü ve saatleri listelenmiştir. Yukarıda ismi geçen diğer organizasyonlarında benzer standartları bulunmaktadır.

  1. "NLP Communication, IN“: Toplam 40 Saat (5 Gün)
  2. "NLP Practitioner, IN“: Toplam 130 Saat (18 Gün)
  3. "NLP Master, IN“: Toplam 260 Saat (36 Gün)
  4. "NLP Trainer, IN“: Toplam 390 Saat (54 Gün)
  5. "NLP Practitioner Assistant, IN” :Toplam 520 Saat (72 Gün)
  6. "NLP Master Assistant, IN” : Toplam 650 Saat (90 Gün)
  7. "NLP Master Trainer, IN” Tecrübeli Enstitü Gözetiminde: Toplam 920 Saat (126 Gün)
  8. "NLP Master Trainer, IN“ Tecrübeli Enstitü Yöneticisi: Toplam 1840 Saat (252 Gün)

Büyük NLP Organizasyonları

NLP Eğitim Standartları

Int. Association of NLP Institutes

IN

NLP Enstitüleri Birliği

Akreditasyon Standartları

International NLP Trainer's Association

INLPTA

NLP Eğitmenleri Birliği

Akreditasyon Standartları

International Association for NLP

IANLP

Uluslararası NLP Birliği

Akreditasyon Standartları

NLP Web Linkleri

 > Büyük NLP organizasyonları,
 > Tavsiye NLP Kaynakları,
 >
Online NLP Sözlüğü
 > Ulusal NLP Sunucuları,
 > Avrupa da NLP Eğitimi,
 > Tavsiye NLP bilgi kaynakları,
 > Çözüm Ortaklarımız,

 > Profesyonel koçluk, hipnoz, mindfulness, psikoterapi, zihinsel alan araştırmaları, sistem ve aile dizimi alanında faaliyet gösteren komşu disiplin organizasyonları.

NLP linklerimize göz atmak isteyebilirsiniz. 

NLPAT SİTE HARİTASI

Aradığını kolay bul!

"NLPAT Site Haritası" üzerinde, aradığın sayfayı veya içerikleri kolayca bulabilirsin. Gitmek istediğin yeri bul, tıkla ve oradasın ;)

SAYFA ÖZETİ

Uluslararası NLP organizasyonları ve NLP eğitim standartları hakkında bilgi. NLP eğitimi nasıl olmalı? NLP eğitiminin konuları neler? NLP eğitimi nasıl olmalı? NLP Enstitüleri Birliği (IN) hakkında bilgi. NLP akreditasyon basamakları. Uluslararası NLP eğitim standartları karşılaştırması.