NLP Eğitim Standartları

NLP akreditasyon standartları: NLP Curricula

 • Büyük NLP organizasyonları.
 • NLP Enstitüleri Birliği (IN).
 • NLP akreditasyon basamakları.
 • Uluslararası NLP eğitim standartları.

Uluslararası NLP Eğitim Standartları

Uluslararası NLP organizasyonları

NLP eğitim hizmeti alacağınız uzman veya enstitüler, bağlı bulundukları NLP organizasyonlarının belirlemiş oldukları standartlar doğrultusunda size hizmet vermek zorundadırlar. Güvenilir bir uluslararası kurum ismi veremiyor, kendi adlarına çalışıyor veya bir üniversite ile iş birliği içerisinde eğitim verdiklerini iddia ediyorlarsa, bu eğitimin programının uluslararası sahada bir tanınırlığı veya geçerliliğini kontrol etmeniz gerekebilir. Eğitiminize başka bir kurum veya ülkede devam etmek istemeniz durumunda, denklik sorunları ile karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle eğitiminizin, tanınan bir NLP organizasyonunun güvencesinde olup olmadığı teyit etmenizde fayda var. Dünyada tanınan, örneğin IN, DVNLP, EANLP, IANLP, INLPTA gibi birkaç büyük NLP organizasyonunun isimlerine, internet adreslerine ve eğitim standartları hakkına özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya üzerinde yaklaşık 40 yıldır düzenlenen NLP eğitimlerinden edinilen tecrübeler, uluslararası NLP örgütlerini harekete geçirerek, NLP alanında sağlıklı bir gelişime rehberlik edecek olan eğitim standartları tanımlamalarına neden olmuştur. Bu standartlar, NLP alanındaki uzmanlaşma sürecini temelde üç ana basamağa bölmektedir. Practitioner (1.aşama), Master Practitioner (2.aşama) ve Trainer (3.aşama). Her bir eğitim aşaması ise, en az 130 saat süren grup içi öğrenme dinamiklerinin yaşandığı asgari 6 kişilik sınıf içerisinde yüz yüze ve uygulamalı bir eğitim süreci olarak tanımlanıyor. Her bir eğitim süresinin ise en az 18 güne bölünmesi tavsiye ediliyor. Sitemiz üzerinden detaylarına ulaşabileceğiniz bu eğitim standartları, NLP alanında uzmanlaşmak isteyenlerin eğitimlerinden yüksek düzeyde istifade edebilmeleri için, gerekli koşulları tanımlar.

Katılacağınız eğitimin süresi NLP Curricula da belirtilen sürelerin altında kalıyorsa , uluslararası geçerli bir eğitim programı olduğu iddia edilse de, bunun gerçeği yansıtmıyor olma ihtimali yüksektir ve detayları sorgulanmalıdır.

Uluslararası eğitim geçerli, yüksek NLP eğitim standartları veya kariyer basamakları konusunda fikir vermesi için "International Association of NLP Institutes" - Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği (IN) standartları konusunda aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Bu tabloda her bir eğitim seviyesinin gün ve saat bazındaki asgari tecrübe şartı listelenmiştir.. Yukarıda ismi geçen diğer organizasyonlarında benzer standartları bulunmaktadır. Örnek olması için bir kaçının isim ve standart bildirimlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

International Association of NLP Institutes

Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği (IN) dünya genelinde 7500 e yakın üyesi ve 40.000 e yakın sertifikalandırılmış uygulayıcısı ile dünyanın en büyük NLP organizasyonlarından biridir. NLP Academy Turkey enstitüsünün de üyesi olduğu (IN), Dünya üzerinde NLP'nin daha iyi tanınması ve yüksek NLP eğitim ve etik uygulama standartlarına göre, yeni nesil uygulayıcıların yetişebilmesi için faaliyetler yürütüyor...

International Association of NLP Institutes

Genel Bilgiler

 • Yönetim Kurulu
  Prof. Karl Nielsen (Germany)
  Prof. Nandana Nielsen (Germany)
  Dr. Richard Bolstad (New Zealand)
  Nada Kaiser (Croatia)
 • Ülke Başkanları
  IN Başkanları, ülkelerindeki IN eğitim ve etik standartlarının yürütülmesinden sorumludur. Ülke başkanları hakkında detaylı bilgi: IN Presidents
 • NLP Uygulayıcısı Arama
  NLP Institutes veri tabanına kayıtlı NLP uygulayıcıları bulmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: IN Members
 • Code of Ethics
  IN Etik Bildirisi hakkında detaylı bilgi için:  IN Ethics.
 • NLP Institutes Adresi:
  Winterfeldtstr. 97 10777 Berlin, Germany
  Telefon: 0049 (0) 30 - 214 78 174

Akreditasyon basamakları ve asgari tecrübe seviyeleri

NLP Sertifika Seviyesi - UnvanıAsgari eğitim süresi
"NLP Communication, IN“ (40 Saat / 5 Gün)(40 Saat / 5 Gün)
"NLP Practitioner, IN“ (130 Saat / 18 Gün)(130 Saat / 18 Gün)
"NLP Master, IN“ (130 Saat / 18 Gün)(260 Saat / 36 Gün)
"NLP Trainer, IN“ (130 Saat / 18 Gün)(390 Saat / 54 Gün)
"NLP Practitioner Assistant, IN” (130 Saat / 18 Gün)(520 Saat / 72 Gün)
"NLP Master Assistant, IN” (130 Saat / 18 Gün)(650 Saat / 90 Gün)
"Coach, ICI“ (90 Saat / 12 Gün)(740 Saat / 102 Gün)
Coaching / Supervision: (min 30 Saat / +4 Gün)(770 Saat / +4 Gün)
NLP Training Experience: (min 150 Saat / +20 Gün)(920 Saat / +20 Gün)
"NLP Master Trainer, IN” Tecrübeli Enstitü Gözetiminde(920 Saat / 126 Gün)
"NLP Master Trainer, IN“ Tecrübeli Enstitü Yöneticisi(1840 Saat / 252 Gün)

NLP eğitim standartları - NLP Curricula

Bilgi edinmek için, farklı NLP organizasyonlarının eğitim ve etik standartlarını ayrı ayrı PDF olarak veya topluca sıkıştırılmış .zip dosyası olarak indirebilirsiniz.

International Association of NLP Institutes

IN

Sertifika Standartları

Deutscher Verband für NLP

DVNLP

Sertifika Standartları

International NLP Trainer's Association

INLPTA

Sertifika Standartları

Farkındalık için Paylaş!

NLP Linkleri

Diğer büyük NLP organizasyonları, önemli NLP sunucuları ve tavsiye NLP bilgi kaynakları.. NLP Dış kaynak bağlantılar sayfamıza göz atmak isteyebilirsiniz...

NLP Kaynak Linkleri ve Dış bağlantılar

NLP Duyuruları

NLP dünyasındaki gelişmeler, duyurular, yeni makaleleri ve etkinlik duyuruları burada...

NLP Rehberi

Benim için doğru olan NLP eğitme nasıl karar verebilirim? İhtiyacım olan bilgiler burada.

Türkiye'de NLP

Türkiye'de az tanınan NLP hakkında bilinmesi gerekenler burada. Türkiye 'de NLP.

NLP Uzmanı Kimdir?

Yetkileri nelerdir? Az bilinen "NLP Uzmanlığı" hakkınada bilmeniz gerekenler burada.
Aradığını kolay bul!

"NLPAT Site Haritası" üzerinde, aradığın sayfayı veya içerikleri kolayca bulabilirsin. Gitmek istediğin yeri bul, tıkla ve oradasın ;)

NLP site haritası

Uluslararası Üyeliklerimiz

Dünya'nın en büyük NLP organizasyonları tarafından resmi olarak tanınıyoruz.

International Association of NLP Institutes
Uluslararası NLP Enstitüleri Birliği

Dünyanın en saygın NLP organizasyonlarından olan "International Association of NLP Institutes IN" Türkiye temsilcisiyiz. Enstitümüz IN tarafından akredite olmuştur.

European Association of NLP
Avrupa NLP Birliği

Enstitümüz, European Association of Neuro Linguistic Programming EANLP'nin resmi üyesidir. Mezun olan öğrencilerimizin sertifikalarının, Avrupa bölgesindeki tanınırlığını güvence altına alıyoruz.

European Community For NLP
Avrupa NLP Topluluğu

Enstitümüz, European Community For NLP (ECNLP) resmi üyesidir. Mezunlarımız, denklik sorunu yaşamadan, dünyanın başka bir bölgesinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

World Hypnosis Organization
Dünya Hipnoz Organizasyonu

Enstitümüz "World Hypnosis Organization" - WHO resmi üyesi ve Türkiye temsilcisidir. NLP eğitimlerimiz, Hipnoz uygulayıcısı kariyeriniz için size resmi kredi puanı kazandırır.

International Association of Coaching Institutes
Uluslararası Koçluk Enstitüleri Birliği

Dünyanın en büyük koçluk organizasyonlarından olan "International Associations of Coaching Institutes" - ICI Türkiye temsilcisiyiz. NLP eğitimlerimizin her bir saati, koçluk kariyeriniz için size kredi puanı kazandırır.

Steinbeis Transfer Institut Berlin
Steinbeis Üniversitesi Transfer Enstitüsü

NLP eğitimlerini akademik düzeyde onaylatma imkanı bulunan mezunlarımız, eğitim seviyelerine göre 4 - 52 arası akademik ECTS Puanı (European Credit Transfer System) kazanarak kariyerlerine destek olabiliyorlar.

Forum Werteorientierung in der Weiterbildung 
Değer Temelli Gelişim Eğitimleri Forumu

İnsani değere odaklanarak geliştirilmiş olan eğitim programlarımızın yüksek eğitim ve kalite standardı, bağlı bulunduğumuz uluslararası organizasyonlar tarafından güvence altına alınır...

Deutscher Verband für NLP
Almanya NLP Birliği

Enstitümüz, Almanya 'nın en büyük NLP organizasyonu olan "Deutscher Verband für NLP" tarfından akredite edilmiştir. Eğitim içerik ve standartlarımız DVNLP müfredatı ile tam uyumludur.