NLP Eğitimi Rehberi

Bilinçli tüketiciler için bilgi edinme soruları...

  • NLP eğitimine nasıl karar verebilirim?
  • Hangi NLP eğitimi bana uygun?
  • Neleri bilmemde fayda var?
  • Kritik bilgi edinme soruları.

Hangi NLP eğitimi bana uygun?

Nasıl karar verebilirim?

NLP eğitimi almak isteyen birçok kişi, alacağı hizmetten ne beklemesi gerektiğini, önemli veya fark yaratan detayların neler olabileceğini bilemeyebilir.

Bilgi kirliliğinin yoğun olduğu internet ortamında, kendimiz için doğru olan bir NLP eğitim hizmetine nasıl karar verebiliriz?

Zamanımızı ve kaynaklarımızı ayıracağımız NLP eğitimi öncesinde veya sonrasında, elimizde bir ölçüt veya kıyaslama yapabileceğimiz bir tecrübemiz bulunmuyorsa, alacağımız hizmeti neye göre veya nasıl değerlendirebiliriz?
 
"NLP eğitimi nereden alınır?" veya "benim için doğru olan hizmete, neye göre, nasıl karar verebilirim?", diye merak eden bilinçli tüketicilerin, daha bilinçli karar verebilmelerini kolaylaştırmak için, ihtiyaç duyabilecekleri önemli bilgileri edinmelerine rehberlik edecek olan "Kritik bilgi edinme soruları" hazırladık...

Bu soruları doğrudan hizmet almak istediğiniz kişi veya kurumlara yönlendirebilir, sizin için önemli olabilecek tüm bilgileri topladıktan sonra, karşılaştırabilir ve almak istediğiniz hizmet ile ilgili daha bilinçli karar verebilirsiniz.

Maddi ve manevi emek sarf edeceğiniz eğitim sürecinin sonunda NLP'yi hem biliyor hem de uygulayabiliyor olmayı ve eğitiminizin tüm dünyada tanınmasını önemsiyorsanız, katılacağınız eğitim programı hakkında mutlaka detaylı bilgi talebinde bulunmalı ve bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek karar vermelisiniz. Kontrolünüzü aşağıdaki sorular yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. İşte sorgulamanızda fayda olan detaylar... 

Bilmenizde fayda var!

1

NLP eğitimi hangi akreditasyona sahip? 

Hizmet alacağınız kişi veya kurumlar bağlı bulundukları NLP organizasyonlarının belirlemiş oldukları standartlar doğrultusunda size hizmet vermek zorundadırlar. Bu nedenle eğitim programının hangi uluslararası organizasyon tarafından akredite edildiğini öğrenmeniz önemlidir. Güvenilir bir uluslararası kurum ismi veremiyor, kendi adlarına çalışıyor veya bir üniversite ile iş birliği içerisinde eğitim verdiklerini iddia ediyorlarsa, bu eğitimin uluslararası sahada bir tanınırlığı veya geçerliliği olmayabilir. Eğitiminize başka bir kurum veya ülkede devam etmek istemeniz durumunda, denklik sorunları ile karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz.
Dünyada tanınan, örneğin IN, DVNLP, EANLP, IANLP, ECNLP, INLPTA gibi birkaç büyük NLP organizasyonunun internet adreslerine ve eğitim standartları hakkına özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: NLP Curricula 

2

Toplam kaç saat, kaç gün, hangi günler, nasıl eğitim veriliyor? 

Hafıza konusunda yapılan araştırmalar, öğrenilmiş olan bilgilerin kısa süreli bellekte depolandığını ve kullanılmadığı takdirde, % 90 ından fazlasının unutulduğunu gösteriyor...  Bilginin beceriye dönüşmesi ve günlük yaşamda bir araç olarak kullanılabilmesi, o bilginin kişi tarafından özümsenmiş olmasını gerektirir. İyi araba kullanabilmek veya güzel resim çizebilmek, nasıl bilgi ve teknik beceri bütünlüğü gerektiriyorsa, NLP alanında uzmanlaşmakta, iyi tasarlanmış bir eğitim sürecine aktif katılımı ve uzmanından anlık öğrenmeyi pekiştirici geri bildirimler almayı gerektirir.

Aynı başlık altında düzenlenen eğitimlerin birçok değişkeni olabilir:
Eğitim türü: Yüz yüze örgün eğitim... Uzaktan online eğitim... Satılık eğitim CD'leri, video aktarımı... 
Eğitim günleri: Dersler hafta içinde mi, yoksa hafta sonunda mı gerçekleştiriliyor? 
Eğitim süresi ve süreci: Eğitimin kapsamı kaç gün ve toplam kaç saat? Eğitim günleri arda arda mı yoksa belli aralıklarla mı? Gündüz mü yoksa akşam dersleri mi? Örneğin: NLP giriş düzeyindeki 130 saatlik bir eğitim programı günde 24 saat, uykusuz geçireceğiniz 5 buçuk güne sığdırılabileceği gibi, bir veya iki seneye de yayılabilir... Her ikisi de öğrenme süreci açısından verimli değildir. 
Eğitim tasarımı: Eğitimler birebir mi yoksa grupla mı gerçekleştiriliyor? Grubun büyüklüğü? Kullanılan eğitim metodolojisi? Eğitim mekanı...v.s.

Her bir değişkenin, eğitim sürecinin verimliliği üzerinde etkileri bulunur. Dünya üzerinde yaklaşık 40 yıldır düzenlenen NLP eğitimlerinden edinilen tecrübeler, uluslararası denetleyici NLP organizasyonlarının oluşmasına ve bunların, NLP alanında sağlıklı bir gelişime rehberlik edecek olan eğitim standartları tanımlamalarına neden olmuştur. Bu standartlara göre NLP alanındaki uzmanlaşma süreci temel olarak 3 aşamadan oluşuyor. Practitioner (1.aşama), Master Practitioner (2.aşama) ve Trainer (3.aşama). Her bir eğitim aşaması ise, en az 130 saat süren grup içi öğrenme dinamiklerinin yaşandığı asgari 6 kişilik sınıf içerisinde yüz yüze ve uygulamalı bir eğitim süreci olarak tanımlanıyor ve en az 18 güne bölünmesi tavsiye ediliyor. Sitemiz üzerinden detaylarına ulaşabileceğiniz bu eğitim standartları, NLP alanında uzmanlaşmak isteyenlerin eğitimlerinden yüksek düzeyde istifade edebilmeleri için, gerekli koşulları düzenlemeye çalışmaktadır.

Alacağınız hizmetin bir akreditasyonu bulunuyor ise, eğitimin toplam kaç saat ve günlük bir eğitim programına bölünmüş olduğunu ve temel eğitim içerikleri konusunda bilgi talep edin. Sizinle paylaşılacak olan bilgileri, akredite eden NLP organizasyonunun öngördüğü eğitim süresi ve içerikleri ile mutlaka karşılaştırın. "NLP ile hızlı okuma", "NLP ile İngilizce", "NLP ile bolluk bereket" ve benzeri konular, uluslararası NLP eğitim müfredatında bulunmuyor olmasına rağmen, kurs merkezleri tarafından ders içeriği olarak sunulabilmektedir.

Birden çok uluslararası organizasyonun hemfikir olduğu NLP eğitim standartları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz: Uluslararası NLP Eğitim Standartları (NLP Curricula).  Katılacağınız eğitimin süresi NLP Curricula da belirtilen sürelerin altında kalıyorsa, uluslararası geçerli bir eğitim programı olduğu iddia edilse de, bunun gerçeği yansıtmıyor olma ihtimali yüksektir ve bu durumu detaylı sorgulamanızı tavsiye ederiz.

3

Eğitim alacağınız yer gerçekten var mı?

Yeni tanıştığımız öğrencilerimiz, bizimle tanışmadan önceki deneyimlerini zaman zaman bizlerle paylaşıyorlar. Ne yazık ki duyduklarımıza artık çok şaşırmıyoruz, çünkü birçok alanda olduğu gibi eğitim sektöründe de faaliyet gösteren sözde işletmeler mevcut. Web sitesi veya sosyal medya duyurularına ilk baktığınızda uluslararası çapta faaliyet gösteren ve kurumsal bir şirket algısı yaratan işletmenin, aslında evinden (Home Office) çalışan, adresi veya sabit bir telefon numarası olmayan, T.C. yasalarına uygun bir işletme kaydı veya vergi kimlik numarası da bulunmayan, irtibat adresi olarak yurt dışında kimsenin teyit edemeyeceği bir adresi göstermiş olan, herhangi bir sorun yaşadığınızda, sorumlu bir kişiye ulaşmanın mümkün olmadığı, niteliksiz eğitim videoları satan sanal bir işletme olabileceğini ne yazık ki her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

4

Eğitim mi satılıyor yoksa sertifika mı? 

Fazla zaman ve para harcamadan, birkaç sertifika satın alarak CV sini kısa yoldan zenginleştirme ihtiyacı içerisinde olanlar elbette olabilir. Yukarıda belirtilen türden birçok sanal işletme, herhangi bir eğitim faaliyetine ve organizasyona ihtiyaç duymadan, oldukça düşük ücretler karşılığında müşterilerine eğitim videoları satmaktadır. Üstelik "Bir eğitim alana, yedi uzmanlık sertifikası birden..." gibi "cazip" kampanyalar bulmak da mümkün. Uluslararası geçerliliği olduğu iddia edilen fakat tam olarak hangi kuruluşlar tarafından geçerli sayıldıkları belirtilmeyen sertifikalar ise, müşterilerinin ev adreslerine zahmetsizce kargolanabilmektedir. Türkiye'de bu tarz uzaktan eğitim (veya sertifika satan) işletmelerin sayısındaki artış, ne yazık ki doğal bir arz talep ilişkisine işaret etmektedir. 

Uluslararası NLP organizasyonları uzaktan eğitim çözümleri üzerinden verilen NLP eğitimlerinin geçerliliğini kabul etmezler. Bazı NLP organizasyonları, pandemi döneminde online eğitim ile harmanlanmış bir eğitim (blended learning) alındığının sertifika üzerinde mutlaka belirtilmesi koşuluyla ve sadece sınırlı bir süre için, eğitimin bir kısmının uzaktan yapılabilmesine izin sağlayan geçici ara düzenlemeler getirmişlerdir. Pandemi sonrasında, geçici olarak esnetilmiş olan bu düzenlemelerin kaldırılması ve yeniden asgari %80 zorunlu sınıf içi örgün eğitim sistemine geri dönülmesi planlanmaktadır, çünkü online eğitimler, örgün eğitim süreçlerinin imkanlarına, öğretme ve öğrenme verimliliğine, bu günün imkanları ile alternatif olması beklenemez.

Uzaktan eğitim veren birçok işletme, sertifika üzerinde online eğitim verilmiş olduğunu belirtmemektedir, üstelik bu bilginin sertifika üzerinde belirtilmemiş (gizlenmiş) olduğunu açıkça ifade ederek, eğitim yerine şık bir sertifika satın almak isteyen müşterilerine bunu bir avantaj olarak sunabilmektedirler. Bize göre verilen kapalı mesaj şudur: "Değerli müşterimiz, merak etmeyin, bu belgeyi zahmetsiz ve ekonomik bir yoldan temin ettiğinizi belge üzerinde belirtmiyoruz. Belgenin uluslararası geçerli bir havası da var, CV'nizde paylaşmaktan çekinmeyin..."

Uzaktan eğitim sistemlerinin ekonomik olması ve bulunduğunuz yerden katılım sağlayabilmeniz gibi avantajları olsa da, grup dinamiği ve uygulamalı sınıf içi, yüz yüze örgün eğitim sisteminin etkinliğine ve imkanlarına alternatif olması beklenemez. NLP Academy Turkey, sınıf içi eğitime alternatif olması beklenen uzaktan eğitim çözümleri sunmaz. Pandemi sürecinde sınıf yoğunluğu azaltılmış ve aralıklı oturma düzenine geçilmiştir. Sokağa çıkma kısıtlamalarına denk gelen eğitim programları ise ertelenmiştir. NLPAT, müşterilerine sadece NLP alanında yüksek düzeyde uzmanlaşmış, grup dinamiklerinin eşlik ettiği, yoğun uygulamalı, sınıf içi eğitim çözümleri sunar. Uzaktan eğitim araçlarını ise sadece, örgün eğitim sistemine destek olmak amacıyla kullanır.

Bu bilgiler ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet alacağınız taraf ile açıkça görüşmenizi tavsiye ederiz. 

5

NLP eğitim ücreti nedir? Ücrete neler dahil? 

Yukarıdaki değişkenler doğrultusunda "NLP Eğitimi" adı altında çok farklı fiyat uygulamaları ile karşılaşmak mümkündür. İşletme kaydı olmayan bir kişi, sosyal medya üzerinden eğitim cd leri veya online dersler satıyor olabileceği gibi aynı isim altında uluslararası standartlara uygun yüksek eğitim standartlarında yüzlerce saat örgün eğitim de veriyor olabilir. Talep edilen ücret karşılığında nasıl bir hizmet alınacağı bu nedenle detaylı sorgulanmalıdır. Eğitimin standardı, nerede ve nasıl düzenlendiği, kimin tarafından verildiği, toplam süresi, sunulan hizmetler, ikramlar, belgelendirme koşulları gibi detaylar ücreti değerlendirebilmek için gerekli olan bilgilerdir.

NLP Academy Turkey olarak katılımcılarımıza en kapsamlı içerik ve en uygun ücret garantisi verdiğimizi biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için buraya tıklayınız... 

6

NLP eğitimcisi kim ve unvanını hangi organizasyondan alıyor? 

NLP eğitmenleri normalde ulusal veya uluslararası NLP organizasyonları bünyesinde faaliyet gösterirler. Eğitmeniniz, eğitim verme ve sertifika düzenleme yetkisini hangi organizasyondan alıyor? Üyeliği aktif mi? Organizasyonun veri tabanı üzerinden bulunabiliyor mu? Eğer değilse, eğitmenin kendi kendisini uzman ilan etmiş olasılığı, kendi standartlarına göre eğitim veriyor olma olasılığı veya zamanında aldığı eğitmenlik sertifikasının gereklerini yerine getirmediği için ihraç edilmiş olma olasılığı artıyor demektir. Sitemizde bulabileceğiniz NLP organizasyonlarının web sitesi veritabanları üzerinden gerekli sorgulamaları yaparak, eğitmeninizin kayıtlı olup olmadığını teyit edebilir ve taahhüt edilen standartların dışında hizmet veriyor olması durumunda, bağlı bulunduğu organizasyona şikayetinizi ileterek haklarınızı savunabilirsiniz.

Eğitiminize karar vermeden önce yapabileceğiniz bir diğer önemli şey ise, eğitmeninizle bir ön görüşme planlayarak, kendisiyle tanışmaktır. Akredite bir NLP eğitiminin içerikleri birbirine benzer olsa da, her eğitmenin kendine özgü bir kişiliği, eğitim tarzı ve tecrübesi vardır. Karşılaştığınız "Eğitmen Kimliği" nin sizin için uygun olduğuna karar verdikten sonra, NLP'nin büyülü dünyasına adım atmaya hazırsınız demektir...

Önemli soruları toparlayalım...

NLP eğitiminize karar verirken, hangi bilgilerin önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Kurumlarla yapacağınız yazışmalar için aşağıdaki soruları kolayca kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Yazışma sonrasında size iletilen cevapları karşılaştırarak NLP eğitiminize daha bilinçli ve güvenle karar verebilirsiniz.

Lütfen COPY - PASTE ! 


1. NLP eğitimi hangi akreditasyona sahip? Hangi standarda göre düzenleniyor? Hangi NLP organizasyonunun güvencesinde? Bu organizasyonun uluslararası sahada ve NLP dünyasında bir tanınırlığı var mı? (Ör: IN, DVNLP, EANLP, IANLP, INLPTA)

2. Toplam kaç saat, kaç gün eğitim veriliyor? Bu süre, akreditasyon sağlayan NLP organizasyonun standartları ile uyumlu mu?

3. Temel eğitim içerikleri, konu başlıkları neler? Eğitim müfredatı akreditasyon sağlayan NLP organizasyonun müfredatı ile uyumlu mu?

4. Grup eşliğinde, sınıf içi uygulamalı eğitim mi? Uzaktan canlı eğitim mi? Satılık eğitim videoları mı?

5. Eğitim takvimi nedir? Eğitim süreci nedir? Hafta içi veya sonu, blok veya aralıklı eğitim? Eğitim hangi saatler arasında?

6. İşletmenin açık adresi ve telefon numarası? Tanışmak ve bilgi almak için bir gün uğrayabilir miyim?

7. Eğitimci kim? Unvanı nedir? Unvanını hangi organizasyondan alıyor? İlgili organizasyonun aktif üyesi mi? Üyeliği hangi veri tabanından sorgulanabilir? Akademik eğitim geçmişi nedir? Kaç yıl / saat eğitim tecrübesi var? Referanslar?

8. Son olarak eğitimin toplam ücreti nedir? Eğitim ücreti, eğitim süresine bölündüğünde, bir saatlik eğitim ücretinin karşılığı nedir? Eğitim ücretine neler dahil? Eğitim salonu, konaklama, yemek ve ikramlar, eğitim dokümanları, belgelendirme, eğitim öncesi, esnasında ve sonrasında ekstra hizmetler?

Tıkla & Paylaş ;)

NLP Duyuruları

NLP dünyasındaki gelişmeler, duyurular, yeni makaleleri ve etkinlik duyuruları burada...

NLP Rehberi

Benim için doğru olan NLP eğitme nasıl karar verebilirim? İhtiyacım olan bilgiler burada.

Türkiye'de NLP

Türkiye'de az tanınan NLP hakkında bilinmesi gerekenler burada. Türkiye 'de NLP.

NLP Uzmanı Kimdir?

Yetkileri nelerdir? Az bilinen "NLP Uzmanlığı" hakkınada bilmeniz gerekenler burada.
Zamandan kazan!

"NLPAT Site Haritası" üzerinde, aradığın sayfayı veya içerikleri kolayca bulabilirsin. Gitmek istediğin yeri bul, tıkla ve oradasın ;)

NLP site haritası

Fırsatları Takip Et!

NLP duyurularımızı kaçırmayın...

NLP Academy Turkey

NLP Eğitim & Araştırma Enstitüsü

Ofis Telefon:

0 (312) 468 00 77

İletişim Formu:

Mesaj Gönder

Haberleşmek kolay ;)

WhatsApp

Mesaj Gönder

Telegram

Mesaj Gönder

Ofis Cep

NLPat Cep'i Ara

E-Posta:

bilgi@nlpat.com