NLP Rehberi

Bilinçli tüketiciler için bilgi edinme soruları...

NLP Eğitimine Karar Vermeden Önce

Hangi NLP eğitimi bana uygun?

NLP eğitimi almak isteyen birçok kişi, alacağı hizmetten ne beklemesi gerektiğini, önemli veya fark yaratan detayların neler olabileceğini bilemeyebilir...

Bilgi kirliliğinin yoğun olduğu internet ortamında, kendimiz için doğru olan bir NLP eğitim hizmetine nasıl karar verebiliriz?

Zamanımızı ve kaynaklarımızı ayıracağımız NLP eğitiminin öncesinde veya sonrasında, elimizde bir ölçüt veya kıyaslama yapabileceğimiz bir tecrübemiz bulunmuyorsa, alacağımız hizmeti neye göre veya nasıl değerlendirebiliriz?

"NLP eğitimi nereden alınır?" veya "benim için doğru olan hizmete, neye göre, nasıl karar verebilirim?", diye merak eden bilinçli tüketicilerin, daha bilinçli karar verebilmelerini kolaylaştırmak için, ihtiyaç duyabilecekleri önemli bilgileri edinmelerine rehberlik edecek olan kritik "Bilgi edinme soruları" hazırladık... 

Bu soruları doğrudan hizmet almak istediğiniz kişi veya kurumlara yönlendirebilir, sizin için önemli olabilecek tüm bilgileri topladıktan sonra, karşılaştırabilir ve almak istediğiniz hizmet ile ilgili daha bilinçli karar verebilirsiniz.

Maddi ve manevi emek sarf edeceğiniz eğitim sürecinin sonunda NLP'yi hem biliyor hem de uygulayabiliyor olmayı ve eğitiminizin tüm dünyada tanınmasını önemsiyorsanız, katılacağınız eğitim programı hakkında mutlaka detaylı bilgi talebinde bulunmalı ve bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek karar vermelisiniz. Kontrolünüzü aşağıdaki sorular yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. İşte sorgulamanızda fayda olan detaylar...

Bilmeniz Önemli

NLP eğitimi hangi akreditasyona sahip? 

Hizmet alacağınız kişi veya kurumlar bağlı bulundukları NLP organizasyonlarının belirlemiş oldukları standartlar doğrultusunda size hizmet vermek zorundadırlar. Bu nedenle eğitim programının hangi uluslararası organizasyon tarafından akredite edildiğini öğrenmeniz önemlidir. Güvenilir bir uluslararası kurum ismi veremiyor, kendi adlarına çalışıyor veya bir üniversite ile iş birliği içerisinde eğitim verdiklerini iddia ediyorlarsa, bu eğitimin bir kalite ve içerik standardı, uluslararası sahada bir tanınırlığı veya geçerliliği olmayabilir. Eğitiminize başka bir kurum veya ülkede devam etmek istemeniz durumunda, denklik sorunları ile karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz.
Dünyada tanınan, örneğin IN, DVNLP, EANLP, IANLP, ECNLP, INLPTA gibi birkaç büyük NLP organizasyonunun internet adreslerine ve eğitim standartları hakkına özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: NLP Curricula 

Toplam kaç saat, kaç gün, hangi günler, nasıl eğitim veriliyor? 

Hafıza konusunda yapılan araştırmalar, öğrenilmiş olan bilgilerin kısa süreli bellekte depolandığını ve kullanılmadığı takdirde, % 90 ından fazlasının unutulduğunu gösteriyor... Bilginin beceriye dönüşmesi ve günlük yaşamda bir araç olarak kullanılabilmesi, o bilginin kişi tarafından özümsenmiş olmasını gerektirir. İyi araba kullanabilmek veya güzel resim çizebilmek, nasıl bilgi ve teknik beceri bütünlüğü gerektiriyorsa, NLP alanında uzmanlaşmakta, asgari bir içerik, asgari bir süre, iyi tasarlanmış bir eğitim sürecine aktif katılımı ve eğitim boyunca öğrenmeyi pekiştirici geri bildirimler almayı gerektirir.

Ülkemizde "NLP EĞİTİMİ" adı altında düzenlenen etkinliklere yakından bakıldığında, eğitim içeriği, süresi, eğitim şekli ve standartlarının birbirinden farklı olması doğal olarak tüketicinin kafasını karıştırabilmektedir. En önemli değişkenler:

1. Eğitimin Türü: Yüz yüze örgün eğitim...  Online canlı dersler... Satılık online video, CD, eğitim materyali...
2. Eğitim Süresi ve Süreci: Eğitimin kapsamı toplam kaç saat ve kaç güne yayılıyor? Eğitim günleri arda arda (blok eğitim) mı yoksa belli zaman aralıklarla mı düzenleniyor? Örneğin: NLP giriş düzeyindeki 130 saatlik bir eğitim programı günde 24 saat, uykusuz geçireceğiniz 5 buçuk güne sığdırılabileceği gibi, bir veya iki seneye de yayılabilir... Her ikisi de öğrenme süreci açısından verimli değildir.
3. Eğitim Organizasyonu ve Tasarımı: Gündüz mü yoksa akşam dersleri mi? Dersler hafta içinde mi, yoksa hafta sonunda mı gerçekleştiriliyor? Eğitimler birebir mi yoksa grupla mı gerçekleştiriliyor? Grubun büyüklüğü? Kullanılan eğitim metodolojisi? Eğitim mekanı...v.s.

Her bir değişkenin, eğitim sürecinin verimliliği üzerinde önemli etkileri bulunur. Dünya üzerinde yaklaşık 40 yıldır düzenlenen NLP eğitimlerinden edinilen tecrübeler, uluslararası denetleyici NLP organizasyonlarının oluşmasına ve bunların, NLP alanında sağlıklı bir gelişime rehberlik edecek olan eğitim standartları tanımlamalarına neden olmuştur. Bu standartlara göre NLP alanındaki uzmanlaşma süreci temel olarak 3 aşamadan oluşuyor. Practitioner (1.aşama), Master Practitioner (2.aşama) ve Trainer (3.aşama). Her bir eğitim aşaması ise, en az 130 saat süren grup içi öğrenme dinamiklerinin yaşandığı asgari 6 kişilik sınıf içerisinde yüz yüze ve uygulamalı bir eğitim süreci olarak organize edilmesini ve en az 18 güne bölünmesi tavsiye ediliyor. Sitemiz üzerinden detaylarına ulaşabileceğiniz bu eğitim standartları, NLP alanında uzmanlaşmak isteyenlerin eğitimlerinden yüksek düzeyde istifade edebilmeleri için, gerekli asgari koşulları düzenlemeye çalışmaktadır.

Alacağınız hizmetin bir akreditasyonu bulunuyor ise, eğitimin toplam kaç saat ve günlük bir eğitim programına bölünmüş olduğunu ve temel eğitim içerikleri konusunda bilgi talep edin. Sizinle paylaşılacak olan bilgileri, akredite eden NLP organizasyonunun öngördüğü eğitim süresi ve içerikleri ile mutlaka karşılaştırın. "NLP ile hızlı okuma", "NLP ile İngilizce", "NLP ile bolluk bereket" ve benzeri konular, uluslararası NLP eğitim müfredatında bulunmuyor olmasına rağmen, kurs merkezleri tarafından ders içeriği olarak sunulabilmektedir.

Birden çok uluslararası organizasyonun hemfikir olduğu NLP eğitim standartları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz: Uluslararası NLP Eğitim Standartları (NLP Curricula). Katılacağınız eğitimin süresi NLP Curricula da belirtilen sürelerin altında kalıyorsa, uluslararası geçerli bir eğitim programı olduğu iddia edilse de, bunun gerçeği yansıtmıyor olma ihtimali yüksektir ve bu durumu detaylı sorgulamanızı tavsiye ederiz.

Eğitim alacağınız yer gerçekten var mı?

Yıllar içerisinde bizden hizmet alan öğrencilerimiz, bizimle tanışmadan önceki deneyimlerini zaman zaman bizlerle paylaşıyorlar. Ne yazık ki duyduklarımıza artık çok şaşırmıyoruz, çünkü birçok alanda olduğu gibi eğitim sektöründe de faaliyet gösteren sözde işletmeler mevcut. Web sitesi veya sosyal medya duyurularına ilk baktığınızda uluslararası çapta faaliyet gösteren ve kurumsal bir şirket algısı yaratan işletmenin, aslında evinden (Home Office) çalışan, adresi veya sabit bir telefon numarası olmayan, T.C. yasalarına uygun bir işletme kaydı veya vergi kimlik numarası da bulunmayan, irtibat adresi olarak yurt dışında kimsenin teyit edemeyeceği bir adresi göstermiş olan, herhangi bir sorun yaşadığınızda, sorumlu bir kişiye ulaşmanın mümkün olmadığı, niteliksiz eğitim videoları satan sanal bir işletme olabileceğini ne yazık ki her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

Eğitim mi veriliyor yoksa sertifika mı satılıyor? 

Fazla zaman ve para harcamadan, birkaç sertifika satın alarak CV sini kısa yoldan zenginleştirme ihtiyacı içerisinde olanlar elbette olabilir. Yukarıda belirtilen türden birçok işletme, nitelikli bir eğitim hizmeti sunmadan, düşük bir ücret karşılığında müşterilerine eğitim videoları satabilmektedir. Üstelik "Bir eğitim alana, yedi uzmanlık sertifikası birden..." gibi "cazip" kampanyalar düzenleyen işletmelerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Uluslararası geçerliliği olduğu iddia edilen fakat tam olarak hangi NLP organizasyonları tarafından tanındıkları belirtilmeyen sertifikalar ise, müşterilerin ev adreslerine zahmetsizce kargolanabilmektedir.

İnternet üzerinden tamamen ücretsiz ve herkesin katılımına açık, hiçbir standardı karşılamayan niteliksiz eğitimler düzenleyerek kalabalık kitlelere ulaşabilen ve ardından isteyen kişilere düşük bir ücret karşılığında sözde uluslararası geçerli sertifikalar satan işletmelerin sayısındaki artış, ne yazık ki doğal bir arz talep ilişkisine işaret etmektedir.

Uluslararası NLP organizasyonlarının yüz yüze düzenlenen NLP eğitimleri ve pandemi süreci sonrasında izin verilen uzaktan NLP eğitimleri ile ilgili katı kuralları vardır. Ne yazık ki bu standartları karşılayabilen işletmelerin sayısı ülkemizde yok denebilecek kadar azdır. Normalde NLP eğitimi veren işletmeler, düzenlemiş oldukları sertifikaların üzerinde, eğitimin hangi tarihte başladığını, kaç saat ve gün sürdüğünü, hangi standarda göre düzenlendiğini, online mı yoksa sınıf içerisinde mi düzenlendiğini ve eğitmenin kim olduğu gibi bilgileri belirtmesi bir zorunluluktur. Uzaktan eğitim veren birçok işletme, sertifika üzerinde online eğitim verilmiş olduğunu belirtmemekle birlikte, bu bilginin gizlenmiş olduğunu açıkça ifade ederek, bunu müşterilerine bir avantaj olarak sunabilmektedirler. Eğitim yerine sadece şık bir sertifika satın almak isteyen müşterilerin de işine gelen bu durum NLP disiplininin zaman içerisinde yanlış tanınmasına ve itibarının zedelenmesine yol açmaktadır.

Uzaktan eğitim sistemlerinin ekonomik olması ve bulunduğunuz yerden kolay katılım sağlayabilmeniz gibi avantajları olsa da, grup dinamiği ve uygulamalı sınıf içi, yüz yüze örgün eğitim sisteminin etkinliğine ve imkanlarına alternatif olması beklenemez. NLP Academy Turkey, sınıf içi ve online NLP eğitim programlarını Dünya'da tanınan en yüksek NLP eğitim standartlarına göre düzenlemektedir. Pandemi süreci ve sonrasında sınıf yoğunluğu azaltılmış ve aralıklı oturma düzenine geçilmiştir. NLPAT, müşterilerine sadece NLP alanında yüksek düzeyde uzmanlaşmış, grup dinamiklerinin eşlik ettiği, yoğun uygulamalı eğitim çözümleri sunar. 

Bu bilgiler ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hizmet alacağınız taraf ile açıkça görüşmenizi tavsiye ederiz. 

NLP eğitim ücreti nedir? Ücrete neler dahil?

Yukarıdaki değişkenler doğrultusunda "NLP Eğitimi" adı altında çok farklı fiyat uygulamaları ile karşılaşmak mümkündür. İşletme kaydı olmayan bir kişi, sosyal medya üzerinden eğitim online eğitim videoları satıyor olabileceği gibi aynı isim altında uluslararası standartlara uygun, konforlu bir eğitim salonunda, yüksek eğitim standartlarına uygun yüzlerce saat sınıf içi örgün eğitim de veriyor olabilir. Talep edilen ücret karşılığında, nasıl bir hizmet alınacağı bu nedenle detaylı sorgulanmalıdır. Eğitimin standardı, nerede ve nasıl düzenlendiği, kimin tarafından verildiği, toplam süresi, sunulan hizmetler, ikramlar, belgelendirme koşulları gibi detaylar, ücreti değerlendirebilmek için gerekli olan bilgilerdir.

NLP Academy Turkey olarak katılımcılarımıza en kapsamlı içerik ve en uygun ücret garantisi verdiğimizi biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için buraya tıklayınız... 

NLP eğitimcisi kim ve unvanını hangi organizasyondan alıyor? 

NLP eğitmenleri normalde ulusal veya uluslararası NLP organizasyonları bünyesinde sözleşmeli olarak faaliyet gösterirler. Eğitmeniniz, eğitim verme ve sertifika düzenleme yetkisini hangi organizasyondan alıyor? Üyeliği aktif mi? Organizasyonun veri tabanı üzerinden bulunabiliyor mu? Eğer değilse, eğitmenin kendi kendisini uzman ilan etmiş olma ve kendi standartlarına göre eğitim veriyor olma olasılığı yüksektir. Bir diğer ihtimal ise zamanında aldığı eğitmenlik sertifikasının gerekliliklerini yerine getirmediği için, bağlı bulunduğu NLP organizasyonundan ihraç edilmiş de olabilir. Sitemizde bulabileceğiniz NLP organizasyonlarının web sitesi veri tabanları üzerinden gerekli sorgulamaları yaparak, eğitmeninizin kayıtlı olup olmadığını teyit edebilir ve taahhüt edilen standartların dışında hizmet veriyor olması durumunda, bağlı bulunduğu organizasyona şikayetinizi ileterek haklarınızı savunabilirsiniz.

Eğitiminize karar vermeden önce yapabileceğiniz bir diğer önemli şey ise, eğitmeninizle bir ön görüşme planlayarak, kendisiyle tanışmaktır. Akredite bir NLP eğitiminin içerikleri birbirine benzer olsa da, her eğitmenin kendine özgü bir kişiliği, eğitim tarzı ve tecrübesi vardır. Karşılaştığınız "Eğitmen Kimliği" nin sizin için uygun olduğuna karar verdikten sonra, NLP'nin büyülü dünyasına adım atmaya hazırsınız demektir.

NLP Akademi Türkiye eğitmeni Sn. Taşkın Köksalan hakkında detaylı bilgi...

Karşılaştırmak İçin Sorun

Önemli Soruları Özetleyelim...

  1. NLP eğitimi hangi akreditasyona sahip? Hangi standarda göre düzenleniyor? Hangi NLP organizasyonunun güvencesinde? Bu organizasyonun uluslararası sahada ve NLP dünyasında bir tanınırlığı var mı? (Ör: IN, DVNLP, EANLP, IANLP, INLPTA)
  2. Toplam kaç saat, kaç gün eğitim veriliyor? Bu süre, akreditasyon sağlayan NLP organizasyonun standartları ile uyumlu mu?
  3. Temel eğitim içerikleri, konu başlıkları neler? Eğitim müfredatı akreditasyon sağlayan NLP organizasyonun müfredatı ile uyumlu mu?
  4. Grup eşliğinde, sınıf içi uygulamalı eğitim mi? Uzaktan canlı eğitim mi? Satılık eğitim videoları mı?
  5. Eğitim takvimi nedir? Eğitim süreci nedir? Hafta içi veya sonu, blok veya aralıklı eğitim? Eğitim hangi saatler arasında?
  6. İşletmenin açık adresi ve telefon numarası? Tanışmak ve bilgi almak için bir gün uğrayabilir miyim?
  7. Eğitimci kim? Unvanı nedir? Unvanını hangi organizasyondan alıyor? İlgili organizasyonun aktif üyesi mi? Üyeliği hangi veri tabanından sorgulanabilir? Akademik eğitim geçmişi nedir? Kaç yıl / saat eğitim tecrübesi var? Referanslar?
  8. Son olarak eğitimin toplam ücreti nedir? Eğitim ücreti, eğitim süresine bölündüğünde, bir saatlik eğitim ücretinin karşılığı nedir? Eğitim ücretine neler dahil? Eğitim salonu, konaklama, yemek ve ikramlar, eğitim dokümanları, belgelendirme, eğitim öncesi, esnasında ve sonrasında ekstra hizmetler?

NLP Academy Turkey

Diğer NLP Makaleleri

NLP ile ilgili makale ve yazıları bu bölümden takip edebilirsiniz. Türkiye'de ve Dünya'da NLP nasıl gelişiyor? NLP ile ilgili bilinmeyenle veya yanlış bilinenler neler? NLP eğitimi almadan önce nelere dikkat edilmeli? NLP Uzmanı kime denir?

Güncel NLP Haberleri

NLP eğitim, seminer ve etkinlik haberleri, NLP dünyasındaki gelişmeleri, NLPAT mezun buluşmalarını, NLP ödülleri, Uluslararası NLP kongreleri, Türkiye' den ve Dünya'dan NLP haberlerini buradan takip edebilirsiniz...

SAYFA ÖZETİ

NLP eğitimine nasıl karar verebilirim? Hangi NLP eğitimi bana uygun? Neleri bilmemde fayda var? Kritik bilgi edinme soruları.

NLP Academy Turkey

Bestekar Cad 82 / Ankara

Yakında yeni merkezimizde...

Site Kullanım Koşulları

NLPAT İletişim

WhatsApp: Mesaj yaz

İletişim Formu: Mesaj yaz

Sizi Arayalım