Bireysel NLP Seansı

Profesyonel NLP Koçluk Oturumları

  • Bireysel NLP seansı nedir?
  • Hangi durumlarda faydalı?
  • Oturumların konu dağlımı.
  • Bireysel NLP oturum süreci.
  • Randevu planlama talebi.
  • NLP oturum özellikleri.
  • Sık sorulan sorular.

Bireysel NLP seansı nedir?

NLP temelli profesyonel koçluk

Bir NLP varsayımı:

"Her insan, daha tatmin ve doyumlu bir yaşam sürdürebilmek için, kendisini arzuladığı yönde geliştirebilme potansiyeline sahiptir."
NLP koçluk oturumlarının amacı, bu öz kaynakların açığa çıkartılıp geliştirilmesi ve bir hedef doğrultusunda kullanılabilmesini sağlamaktır.

Bireysel NLP oturumu, arzu edilen hedefe ulaşmak için, uzman ve hizmet alan arasında kurulan profesyonel, yapılandırılmış, planlı bir gelişim ilişkisidir. Bireysel oturumlar, hizmet alan kişinin, kendi özel konusu üzerinde gerçekleştirdiği yoğun bir beyin fırtınası, öğrenme, dönüşüm veya gelişim süreci olarak da tanımlanabilir.

Her birey özeldir. NLP koçluk oturumlarında, hizmet alan kişiye dışardan ezbere, patent çözümler sunulmaz. Oturumu yöneten uzman, kişi için en uygun çözümü bireyin kendisiyle birlikte tasarlar ve çözüm için yine kendi öz kaynaklarını nasıl daha verimli kullanabileceğini öğretir.

Oturumu yöneten uzman, profesyonel iletişime dayalı bir yöntemler bütününü kullanarak, kişinin konusu üzerinde derin, yaratıcı ve odaklanarak düşünmesini, farkındalık ve yeni tepki seçenekleri geliştirmesini amaçlar.

Oturum aşamasında, stratejik düşünme becerileri geliştiren, duygu ve düşüncelerini daha iyi kontrol etmeyi öğrenen, bilinç ve bilinçdışı zihnin imkanlarını kullanabilen, yaratıcılık, özgüven, cesaret ve esneklik geliştiren kişiler, hedeflerine ulaşma veya sorunlarının çözümü yolunda büyük bir adımı atmış olurlar.

NLP modeli, NLP teknikleri veya NLP uygulamaları olarak bilinen tüm metodlar, dilbilimsel yöntemler (profesyonel iletişim) aracılığı ile uygulanarak, hizmet alanın çözüm ve içsel kaynak gelişimini kolaylaştıran bir hızlı öğrenme ortamı yaratılır.

NLP beyin için bir kullanım kılavuzudur. Oturum süresince, hedeflediğiniz performansın gelişimi veya sorunlarınızın çözümü için, beyninizi etkin bir biçimde kullanmayı öğrenirsiniz. Oturum aşamasında öğrenebileceğiniz zihinsel stratejilerle, yaşamınızı olumsuz yönde etkileyen düşünce kalıplarını nasıl değiştirebileceğinizi, olumsuz duygu ve alışkanlıklardan kurtulmayı, ilişkilerinizi yeniden düzenlemeyi ve kendi yaşamınızla ilgili yeni hedefler belirleyip daha çok kendiniz olabilmeyi öğrenebilirsiniz... 

Hangi durumlarda bireysel NLP?

Yaşam bizi her an yeni meydan okumaları ile yüzleştirebiliyor...

Bazen hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemekte zorlanırız. İstemeseniz de, içinde bulunduğunuz durum ile hedeflediğiniz durum arasında ki fark büyümeyi devam ediyor olabilir. Bazı durumlar karşısında farklı hissetmek veya farklı davranmak istesek de, alışkın olduğumuz tepkiler vermeyi ve alışkın olduğumuz sonuçlar üretmeye devam ediyor olabiliriz... Ürettiğimiz sonuçların bizi ileriye götürmediğini fark ettiğimizde, stres, kaygı, öfke, mutsuzluk seviyemiz artar... Bazen kontrolden çıkan duygular, olaylara tepkisel yaklaşarak daha çok hata yapmamıza da neden olabilirler... Özel veya mesleki yaşamımızda, zaman zaman kendimizi bu tür bir sarmalın içerisinde bulabilir, çaresiz hissedebilir veya sadece hedeflerimiz doğrultusunda daha hızlı yol almak istiyor da olabiliriz...

İçerisinden çıkmakta zorlandığımız problemleri çözebilmek için genelde bizi anlayabilecek, teselli edebilecek (veya hak verebilecek) bir yakınımızla dertleşmeyi seçeriz. Bu bazen işe de yarayabilir ancak sorunlar sürekli tekrarlanmaya devam ediyorsa, belki de evrenin bize: "YENİ bir şey dene!" mesajına kulak vermenizde fayda olabilir.

Karşılaştığımız olayları geriye dönerek değiştiremeyebiliriz, ancak onlara gelecekte nasıl tepki vereceğimiz ve ne tür sonuçlar elde edeceğimiz bizim kontrolümüzde. Yeni bir bakış açısı, yeni bir strateji, yeni bir alışkanlık veya sadece biraz daha fazla cesaret ve özgüven ile, uzun vadede çok şey değişebilir...

Danışanlar, durumlarını bazen şu kelimelerle anlatmaya başlarlar:  

"Duygularımı, tepkilerimi kontrol edemiyorum..."
"Unutamıyorum...", "Affedemiyorum...", "Korkuyorum...",
"İlişkilerimde sorunlar yaşıyorum...",
"Hayır diyemiyorum...", 

"Hedeflerime ulaşmak..., başarılı olmak istiyorum...",
"İnsan ilişkilerini daha iyi yönetmek istiyorum...",
"İletişim becerilerimi geliştirmek istiyorum...",
"Yöneticilik becerilerimi geliştirmek istiyorum..."

"Tekrar eden problemler yaşıyorum",
"Kendimi daha iyi tanımak, güçlü yönlerimi keşfetmek istiyorum...",
"Daha çok kendim olmak..., mutlu olmak istiyorum...",
"Hedeflerime ulaşmak istiyorum"

Genel konu dağlımı

Hedefler, kariyer planlaması, performans gelişim konuları...

%

Olumsuz alışkanlıklar, duygu, düşünce, davranış gelişimi...

%

İlişki yönetimi, iletişim becerileri, mutlu yaşam tasarımı...

%

Geçmiş yaşam, olumsuz anılar...  

%

Bireysel NLP oturum süreci

NLP koçuk oturumu genelde 6 temel aşamadan oluşur

1

Tanışma & Kontrat

Tanışma sonrasında, oturum konusunun uygunluğuna karar verilirse NLP koçluk hizmeti ve gizlilik sözleşmesi imzalanarak oturum aşamasına geçilir.
Ortalama 15 dakika.

2

Mevcut Durum Analizi

Uzmanın sunduğu kolaylaştırıcı araçlar yardımıyla hizmet alan kişi, içerisinde bulunduğu durumu detaylı olarak tanımlayıp açığa çıkartır.
Ortalama 10 dakika.

3

Hedefin Tanımlanması

Hizmet alanın, ölçülebilir kriterlere dayanan bir hedef tasarlamasına yardımcı olunur. Hedefin motivasyon kriterleri ve ekolojisi kontrol edilir.
Ortalama 5 dakika.

4

Kaynakların Gelişimi

Hizmet alanın hedefine ulaşabilmesi için ihtiyaç duyduğu içsel kaynakların gelişimine yönelik çalışmaların yapıldığı temel "Seans" aşamadır.
Ortalama 90 dakika.

5

Pekiştirici Önlemler

Oturum esnasında elde edilen kazanımların günlük yaşama aktarılabilmesini kolaylaştırarak hafıza tetikleyicileri veya pekiştirici ödevler planlanır.
Ortalama 5 dakika.

6

Geribildirim & Takip

Çalışmanın verimliliği gözden geçirilir. Geri bildirim süreci veya ihtiyaç durumuna göre ilave oturum planlaması yapılarak süreç tamamlanır.
Ortalama 5 dakika.

BİREYSEL NLP KOÇLUK OTURUMU

RANDEVU TALEBİ OLUŞTUR

Tıbbi Müdahale Yok

Oturumlarının amacı hastalık tedavi etmek veya psikolojik danışmanlık sağlamak değildir. Bireysel NLP koçluk oturumlarında, hedeflerinize verimli bir şekilde odaklanmanızı kolaylaştıracak olan, kendi öz kaynaklarınızı geliştirmeyi, beyninizi daha etkin kullanmayı öğrenirsiniz. Akılcı, provokatif, yaratıcı, bazen de duygusal bir gelişim serüvenidir.
Alanında yüksek tahsil ve tecrübeyi beraberine getiren NLP uzmanlarımız, hizmet alan kişinin özel durumunu analiz eder, kendisi ve çevresi için en uygun çözümü tasarlayıp yol almasını kolaylaştırır.

Öznel ve Yargısız 

Her insanın, kendisine has duyguları, düşünceleri, tecrübeleri, inançları veya dünyaya bakış açısı vardır. Hizmet alan kişi, eşi benzeri bulunmayan, özel bir birey olarak değerlendirilir. Genellemelere dayanan ezbere çözümler sunulmaz. Öznel gerçekliğin bilim ve sanatı olan NLP, bireyselliğinizi dikkate alır. Uzman sizi, kendi bireysel doğrularına göre yönlendirmez, taraf tutmaz, hak veya akıl vermez. Profesyonel iletişim tabanlı geniş bir araç yelpazesi kullanarak, kendi çözümünüzü tasarlamanıza ve öz kaynaklarınızı açığa çıkarmanızı kolaylaştırır.

İçeriksiz ve Güvenli

Bireysel NLP oturumlar yüz yüze, güvenli bir atmosferde gerçekleştirilir. Oturumların içeriği gizlilik sözleşmesi ile güvence altına alınır.
Hizmet alanın talep etmesi durumunda, oturumun konusu hakkında uzmana detaylı bilgi vermeden de, içerik gerektirmeyen benzersiz metodoloji sayesinde seans alabilir. Kritik sorularla içsel bir beyin fırtınasına yönlendirilen kişi, sorununun çözümü yolunda geliştirdiği içsel kaynakları veya bulduğu cevapları paylaşmak zorunda değildir.

Bireysel NLP için sık sorulanlar

Farkındalık geliştiren güçlü sorular yardımıyla çözümü kendi içinizde geliştirmenize yardımcı olan disiplinlerarası bir metod kombinasyonunundan faydalanılır. NLP Koçluk oturumlarını yöneten uzmanımız NLP, Profesyonel Koçluk, Mediatörlük, Şiddetsiz İletişim, Transaksiyonel Analiz, Sistem Dizilim Yöntemleri, İntegratif Dizilim, Aile Dizimi, Gestalt, Sosyal Panorama, Psikodrama, Ericksonian Hipnotik İletişim, Kinezyoloji, EFT, EMI, Wing Wave, Mindfulness, Meditasyon ve benzeri araçlar konusunda eğitimlidir. Tüm metotlar dilbilimsel yöntemler (profesyonel iletişim) aracılığı ile uygulanarak, hizmet alanın çözüm geliştirmesini kolaylaştıran bir beyin fırtınası ve öğrenme ortamı yaratır.

Kısa fakat etkili dönüşüm seansları sayesinde dünyada "Kısa Zaman Terapisi" olarakta tanımlanan NLP de amaç, hizmet alan ile oturum yöneten uzman arasındaki etkileşimin sadece gerektiği kadar uzun ya da mümkün olduğu kadar kısa sürmesidir. Çoğu durumda 1 - 3 arsı oturum, kişinin üzerinde çalışmak istediği konu üzerinde ilerlemesine yardımcı olur.

Oturumların anlamlı ya da başarılı olması için danışanın değişime hazır ve istekli olması, kendisini ortaya koyma iradesine sahip olması gereklidir. Bu nedenle gençlerin, velileri tarafından isteksizce oturuma yönlendirilmelerini tavsiye etmiyoruz. Sadece reşit olan gençler, kendileri talep ediyor olmaları koşuluyla oturuma katılabilirler. Çocuklarına olumlu yönde destek sağlamak isteyen velilerin NLP eğitimlerimize katılması, çoğu zaman daha etkili sonuçlar doğurabilmektedir.

NLP araç repertuvarının zengin olarak kullanıldığı profesyonel koçluk oturumlarıdır. 

NLP disiplini Türkiye'de yeterince iyi tanınmıyor. NLP Uzmanlığı ve NLP Uzmanlığı hakkında buradan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz: NLP Uzmanlığı nedir?

NLP ile ilgili merak edilen diğer sorular ve cevaplara bu bölümden ulaşabilirsiniz: Sorular - Cevaplar. Başka sorularınız olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin: İletişim Formu